Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
poniedziałek,14 października
Imienieny:
Liwii, Bernarda, Kaliksta
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Muzeum bł. Edmunda Bojanowskiego
obrazek
W trakcie letnich wycieczek warto zaplanować odwiedzenie Muzeum w Grabonogu.

Muzeum mieści się ona w XVIII-wiecznym klasycystycznym dworku, w którym urodził się błogosławiony Edmund Bojanowski. Zbiory Muzeum zostały umieszczone w siedmiu niewielkich pomieszczeniach. Na parterze znalazła miejsce ekspozycja archeologiczna pochodząca z wykopalisk prowadzonych w Grabonogu. Kolejne dwie izby poświęcono pamięci ludzi kultury regionu. Salonik, urządzony w stylu bidermeier, przypomina dawne szlacheckie dworki. Wypełniony jest myśliwskimi trofeami oraz militariami. W osobnej sali zgromadzono stroje ludowe z Biskupizny i instrumenty muzyczne. Największą grupę wśród eksponatów stanowią zbiory etnograficzne, głównie sprzęty gospodarstwa domowego, podarowane przez mieszkańców podgostyńskich wiosek. Na zewnątrz, w czterech drewnianych, krytech gontem wiatach eksponowane są m.in. XIX-wieczne maszyny i urządzenia rolnicze.

Na piętrze, w maleńkim pokoiku, przedstawione zostały dokumenty i pamiątki po patronie Muzeum, Edmundzie Bojanowskim, podarowane przez Siostry Służebniczki NMP, a także dary przywiezione z krajów misyjnych (Kamerun, Zambia, Boliwia, Brazylia i inne). Urodzony w Grabonogu Edmund Bojanowski (1814-1871) w młodości chciał zostać zakonnikiem, ale ze względu na zły stan zdrowia nie przyjęto go do klasztoru. Niezrażony tym niezwykle aktywnie pracował na niwie społecznej i oświatowej, m.in. zakładał biblioteki wiejskie, organizował "ochronki", w których zaniedbane dzieci wiejskie oprócz należytej opieki otrzymywały podstawy wykształcenia. W 1999 r. został przez papieża Jana Pawła II ogłoszony błogosławionym.

Otwarcie Muzeum bł. Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu nastąpiło 16 listopada 1981 r. W tym trudnym okresie lat osiemdziesiątych w ciągu niespełna półtora roku wysiłkiem rzemieślników i młodzieży miejscowego Zespołu Szkół Rolniczych odrestaurowano zniszczony dworek, miejsce urodzin Sługi Bożego Edmunda Bojanowskiego, wielkiego społecznika, założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP. Pierwotnie był on drewniany, o konstrukcji szkieletowej, wypełnionej gliną. W czasie remontu zastosowano materiały ceramiczne, wiernie zachowując jednak wszelkie oryginalne rozwiązania architektoniczne. Szczególną rolę w tych pracach odegrał Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lesznie Wawrzyniec Kopczyński. Otwarcia Muzeum dokonała wojewoda leszczyński Joanna Krumrey. Obecne były Siostry Służebniczki NMP wszystkich zgromadzeń. W uroczystości uczestniczyli także księża filipini ze Świętej Góry, zaproszeni goście oraz młodzież.

Zbiory zostały umieszczone w siedmiu niewielkich pomieszczeniach. Na parterze znalazła miejsce ekspozycja archeologiczna pochodząca z wykopalisk prowadzonych w Grabonogu (wypożyczona z Polskiej Akademii Nauk - Instytut Archeologiczny w Poznaniu). Kolejne dwie izby poświęcono pamięci ludzi kultury regionu. Salonik, urządzony w stylu bidermeier, przypomina dawne szlacheckie dworki. Wypełniony jest myśliwskimi trofeami oraz militariami. W osobnej sali zgromadzono stroje ludowe z Biskupizny i instrumenty muzyczne. Największą grupę wśród eksponatów stanowią zbiory etnograficzne, głównie sprzęty gospodarstwa domowego, podarowane przez mieszkańców podgostyńskich wiosek. Na piętrze, w maleńkim pokoiku, przedstawione zostały dokumenty i pamiątki po patronie Muzeum, Edmundzie Bojanowskim, podarowane przez Siostry Służebniczki NMP, a także dary przywiezione z krajów misyjnych (Kamerun, Zambia, Boliwia, Brazylia i inne).

W latach 1982 - 84 Muzeum wzbogaciło się o dalsze eksponaty etnograficzne, m.in. XIX-wieczne maszyny i urządzenia rolnicze. Dla potrzeb wystawienniczych wybudowano cztery drewniane, kryte gontem wiaty. Zostały one umiejetnie wkomponowane w tło parku. Przeniesiono też na teren Muzeum i odrestaurowano niewielki wiatrak-koźlak.

Dnia 8 grudnia 1983 r. Muzeum im. Edmunda Bojanowskiego uzyskało prawne zatwierdzenie poprzez uchwalenie Statutu na sesji Rady Narodowej Gminy Piaski.

W lipcu 1982 r. placówkę odwiedził prof. dr Stanisław Helsztyński. Ustalono wtedy, że jedna z izb Muzeum nosić będzie "Helsztynianeum" (warsztat pisarski Stanisława Helsztyńskiego). Wcześniej Profesor podarował Muzeum znaczną liczbę dokumentów, fotografii, książek, rękopisów z własnych zbiorów. Pozwoliło to utworzyć bibliotekę i czytelnię. Mieszczą się one w nowym dworze (wybudowanym obok starego około 1820 r.). Edmund Bojanowski spędził w nim blisko 30 lat swego niezwykle twórczego życia.

Dla potrzeb renowacji, napraw i remontów starych eksponatów wybudowano w 1987 r. kuźnię, a w latach 1990 - 91 stolarnię. Obu obiektom nadano zabytkowy charakter. Wiosną 1989 r. Muzeum wzbogaciło się o galerię malarstwa. Tworzą ją prace profesjonalnych malarzy i grafików powstałe w trakcie dwóch plenerów zorganizowanych w Grabonogu. Mieści się ona w obszernej sali "nowego" dworu. W tym samym roku Wydział Kultury i Sportu Urzędu Wojewódzkiego oraz Biuro wystaw Artystycznych w Lesznie przekazali dalszych kilkadziesiąt obrazów do galerii, w większości przedstawiających obiekty zabytkowe naszego województwa. Zimą i wiosną roku 1990 na obszernym strychu starego dworku rzeźbiarz Czesław Ptak, rodem z Szelejewa, urządził galerię sztuki ludowej i sakralnej. Wzbudza ona wśród zwiedzających duże zainteresowanie swoją oryginalnością i nietypowym wystrojem.

Obecnie Muzeum liczy ponad 7000 eksponatów. Szczególnie cenne są zbiory etnograficzne, oryginalne stroje biskupiańskie, narzędzia i sprzęty gospodarcze. Na uwagę zasługują też stare maszyny i urządzenia, których ponad 100 zapełnia muzealne wiaty. Prawdziwą dumą placówki jest biblioteka. W ciągu minionych piętnastu lat do Muzeum przybyło ponad 100 tys. zwiedzajacych. Gościli w nim m.in. Prymas Polski i Nuncjusz Apostolski. Muzeum prowadzi badania nad dziejami regionu oraz jest wydawcą wielu publikacji (m.in. "Grabonoskie Zapiski Regionalne").

Zwiedzanie Muzeum możliwe jest po uprzedniej rezerwacji pod numerem telefonu ZSR Grabonóg.

Źródło: ZSR Grabonóg
Strefa Gostyń
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ