Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
poniedziałek,14 października
Imienieny:
Liwii, Bernarda, Kaliksta
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
Zespół Szkół Rolniczych im. gen. Józefa Wybickiego
obrazek
W 1946 r. zorganizowano w Grabonogu pierwszą szkołę rolniczą. Zajęcia praktyczne młodzież odbywała w szkolnym gospodarstwie rolnym. Placówka nosiła wówczas nazwę Męskiej Powszechnej Szkoły Rolniczej. W roku 1947 rozpoczęła działalność Publiczna Średnia Szkoła Rolnicza. Na skutek reorganizacji szkolnictwa rolniczego pomyślnie rozwijająca się Szkoła Rolnicza w Grabonogu w 1951 r. została zlikwidowana. Majątek szkolny podzielono między szkoły znajdujące się poza powiatem gostyńskim.

W 1956 r. zawiązał się komitet organizacyjny mający na celu reaktywowanie szkoły rolniczej w Grabonogu. Rozpoczęła ona działalność jako Szkoła Zootechniczna. Od grudnia roku następnego uruchomiono natomiast trzysemestralną męską Szkołę Rolniczą, której przydzielono budynki pałacowe wraz z parkiem.

W kwietniu 1959 r. opuściło szkołę dwudziestu absolwentów. W tym samym roku zorganizowano tutaj - istniejącą do 1966 r. - Dwuzimową Szkołę Rolniczo-Gospodarczą dla dziewcząt. W celu zwiększenia zainteresowania szkołą w roku szkolnym 1958/59 wprowadzono do programu kształcenia naukę o silnikach i ciągnikach rolniczych.

Warunki lokalowe placówki były bardzo trudne. Internat i sale lekcyjne mieściły się w jednym budynku. Po długich staraniach w 1960 r. oddano szkole zabytkowy dworek. Jednocześnie rozpoczęto budowę nowego gmachu, który do użytku szkolnego oddano w roku 1962. Budynek użytkowany dotychczas przeznaczono na internat, pozostawiając na dole salę gimnastyczną, pomieszczenia biurowe dla administracji i gabinet dyrektora. Dzięki staraniom dyrekcji i władz lokalnych w 1963 r. powstało czteroletnie technikum rolnicze. Pełna nazwa szkoły brzmiała: Państwowe Technikum Rolnicze. Od 1964 r. nauka trwała w nim trzy lata i prowadzona była na podbudowie zasadniczej szkoły rolniczej. Wiosną 1964 r. przystąpiono do rozbudowy internatu oraz rozpoczęto budowę Ośrodka Szkolenia Rolniczego, gdzie szkolono później traktorzystów z całego powiatu gostyńskiego. Podjęto też prace przy budowie boiska sportowego. W 1972 r. rozpoczęto wznoszenie piętra na budynku szkolnego, dzięki czemu powstały nowe gabinety specjalistyczne, aula, szatnia i świetlic.

Od września 1974 r., po reorganizacji szkolnictwa rolniczego, szkoła zmieniła nazwę na Powiatową Szkołę Centrum Kształcenia Rolniczego obejmującą następujące jednostki: Technikum Rolnicze dla uczniów i dla pracujacych oraz Zasadniczą Szkołę Rolniczą w Kosowie, Borku, Kunowie, Bodzewie, Starej Krobi (później w Domachowie), Poniecu, Pępowie (później w Babkowicach), Łęce Wielkiej, Sułkowicach i Szelejewie - łącznie 24 oddziały.

W 1976 r. w wyniku dalszej reorganizacji utworzony zostaje Zespół Szkół Rolniczych. Rok później rozpoczęto budowę strzelnicy. 10 czerwca 1978 r. szkoła przyjęła imię gen. Józefa Wybickiego. Upamiętniono to wmurowaniem tablicy. W roku 1980 rozpoczęto remont zabytkowego dworku, gdzie założono Muzeum im. bł. Edmunda Bojanowskiego. Wyremontowano także budynek gospodarczy i przeznaczono go na klub młodzieżowy Dobrogost. Prace zainicjowane przez dyrektora Zespołu - Stanisława Srokę i w większości wykonane przez młodzież zaowocowały nagrodą I i II stopnia ministra kultury i sztuki - Wiktora Zina. W 1982 r. wybudowano garaże na ciagniki oraz pomieszczenia na warsztaty mechanizacyjne.

Rok 1988 to początek nowej inwestycji - sali gimnastycznej, której budowę ukończono w 1989 r. W tym też czasie przeprowadzono renowację boiska szkolnego oraz wybudowano stolarnię do wykonywania naprawy sprzętu szkolnego. Wzniesiono także magazyn na paliwo, otoczono park nowym ogrodzeniem i założono w nim stylowe oświetlenie. W 1995 r. przeprowadzono remont w internacie i uporządkowano przylegający doń teren, który wyłożono kostką.


Źródło: ZSR Grabonóg
Fot. A. Nowacka-Zbiorczyk
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ